LIONS QUEST - VJEŠTINE ZA ADOLESCENCIJU

Autor: Lidija Orešković, 11. 7. 2023.

3. i 4. srpnja 2023. godine naša škola bila je domaćin edukacije Školskog preventivnog programa pod nazivom VJEŠTINE ZA ADOLESCENCIJU (Lions quest skills for adolescence) koji je nastao kao rezultat suradnje Ureda za droge i kriminal pri Ujedinjenim narodima (UNODC – United Nations Office on Drugs and Crime) i LIONS pokreta.

S obzirom na uspješne rezultate programa u smanjenju ovisnosti i vršnjačkog nasilja, program se nalazi u američkoj i europskoj bazi znanstveno evaluiranih, učinkovitih programa i zasad je jedini program te razine koji se sustavno implementira u naše škole. Program se provodi u preko 100 država, na svim kontinentima. Pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja u suradnji s UNODC-em, u Ličko – senjskoj županiji predviđa se osposobljavanje oko 120 predmetnih učitelja i stručnih suradnika za njegovu provedbu.

Nazočnima su se obratili i predstavili program viša savjetnica u Agenciji za odgoj i obrazovanje, Alma Rovis Brandić, voditeljica Ureda ujedinjenih naroda za prevenciju droga i kriminaliteta za jugoistočnu Europu, Žana Glavendekić, socijalna pedagoginja iz Dubrovačko – neretvanske županije, Martina Dumančić Vranješ, voditelj Lions Kluba Hrvatska, Milorad Stanić te Marianne Jansson Fredriksson, starija trenerica iz Švedske u kojoj se ovaj program provodi već 30 godina.

Lions Quest je program kojemu je temelj poticanje socijalno-emocionalnih kompetencija kod djece i mladih, s područjem djelovanja na sprječavanju bullinga i ovisnosti o drogama, sprječavanju nasilja i konfliktnih situacija. To je program za poučavanje socijalnih vještina, izgradnje karaktera i učenje o vrijednostima u društvu.

Dosadašnji rezultati implementacije LQ u cijelom svijetu, ali i našoj regiji,  pokazuju statistički značajne rezultate u vidu smanjene upotrebe alkohola, droga, pušenju i vršnjačkom nasilju kod učenika koji su sudjelovali u programu, zbog čega je on prepoznat od strane UNODC-a (United Nations Office on Drugs and Crime) te se potiče njegovo korištenje kao preventivnog programa.

Vjerujemo kako će ovaj preventivni program doprinijeti osnaživanju učenika naše škole za sve izazove odrastanja.

« Svibanj 2024 »

Ukupno: 192059